|
|
 |
|
A Magyarországon honos 42 fajból 6 veszélyezteti a háziállatokat (és az embert).
A fertõzõ betegségek kórokozóinak terjesztésében játszott szerepük: A kullancsoknak közel kétszáz fertõzõ betegség kórokozójának terjesztésében van szerepük. Ezek közül vannak olyan mikroorganizmusok melyek kizárólag emberi megbetegedést, mások kizárólag vadon élõ állatok betegségeit okozzák, és vannak, amelyek kizárólag valamelyik háziállatfajt betegítik meg. A kullancsok terjesztette kórokozók okozta betegségek közül azok a figyelemre méltók, melyek emberi és állati megbetegedéseket egyaránt okoznak. A különféle euryxen kullancsfajok egyedfejlõdési alakjai a vadállatokból a szívott vérrel veszik magukba a kórokozókat (vírusokat, rickettsiákat, baktériumokat, egy- vagy többsejtû parazitákat) és "oltják" tovább a következõ csípett áldozatukba. Az ember és a háziállat megfertõzése azon múlik; hogy az adott földrajzi régióban az erdei állatok körében, milyen kullancs terjesztette betegség honos, mert annak a kórokozóját "oltják" tovább az emberbe vagy a kedvencállatba.
Hogyan terjesztenek fertõzést? A kullancs közvetítette fertõzések leggyakrabban szúrással (nyállal) történnek. A kullancs azonban más módon is fertõzhet. A kullancs székletében is lehetnek kórokozók. A széklet beszáradása után az felporzik, s így a közelben lévõ ember vagy háziállat légúti fertõzést szenvedhet. A bõrsebbe került széklet is fertõzhet. Az elhalt kullancs testében élve maradnak a mikroorganizmusok, és a tetem porladása után is megvan a belégzéses fertõzõdés lehetõsége. A széklet és a tetem porladás után az állattartó épületek és a ritkán használt hétvégi bungalók takarítása során fertõzõdhetünk. A természetben legelõ birka, kecske, vagy tehén nyers tejének jólesõ kortyolásakor is fertõzõdhet az óvatlan kiránduló a kullancs által a kérõdzõkbe juttatott kórokozótól. A kullancsok terjesztette kórokozókkal fertõzött erdei állatok testváladékaikkal szennyezik a növényzetet és a természetes vizeket, ahol közvetett úton mi is fertõzõdhetünk. A fertõzött kullancs vagy ürüléke lenyelésével is bekövetkezhet a fertõzõdés, elsõsorban kisgyermek és kutya esetében.
Kullancsok által terjesztett fertõzõ betegségek: Babesiosis (vérfestékvizeléses láz): Az általános tüneteken (láz, rossz Lyme borreliosis (Lyme-kór): Az egész szervezet betegsége. Fõ tünetei: kokárdaszerû bõrpír, láz, "nyári influenza" -szerû állapot, arcidegbénulás, látás-, hallás-, egyensúlyzavar, izületi- és izomfájdalom, szívritmuszavar stb. Egy tünet megszûnése vagy megszüntetése nem jelenti a Lyme-kóros beteg gyógyulását. Kullancsencephalitis (agyvelõ- és agyhártyagyulladás): Fõ tünetei: influenzaszerû állapot, láz, hányás, fejfájás, szédülés, bénulás, izom- és izületi fájdalom stb. E betegség kórokozója elsõsorban az embert, ritkábban a kutyát is megbetegíti. Ehrlichiosis (vérzéses kullancsláz): Fõ tünetei: láz, fejfájás, hányás, hasi fájdalmak, izületi és izomfájdalmak stb. A kórokozó az ereket támadja meg, ezért bõr alatti és nyálkahártyabeli vérzések és következményes sárgaság látható a betegen, íny- és orrvérzés kíséretében. Az ember és a háziállat (elsõsorban kutya) betegsége. Q-láz (kérdõjeles láz): A tünetek az emberben és a háziállatban a szerint alakulnak, hogy a kórokozó a tüdõt, a májat, vagy az ivarszervet támadja-e meg. Tularemia (nyúlpestis) :E betegség tünetei aszerint mutatkoznak, hogy a kórokozó milyen úton jutott az ember vagy a háziállat szervezetébe. (PI. Kullancscsípéssel, "bõrtularemia", légúti fertõzéssel: "tüdõ-tularemia" stb.) Mediterrán foltos láz: Dél-Európában e betegség kórokozóját a kullancsok közvetítésével a kutya adja át az embernek. Fõ tünetei: láz, bõrkiütés és pörkös fekély, hányás, tudatzavar stb. TIBOLA: Fõ tünete a kullancscsípés helyén pörkös fekély, nyirokcsomó-duzzanat stb.
A kullancsok elleni védekezés Magunk és kedvencállatunk védelmére, ha háziorvosunk, állatorvosunk ajánlását követve, gyógyszertárakban vagy állatpatikákban kapható különféle készítmények közül rendszeresen alkalmazzuk valamelyik kullancsriasztó terméket: sampon, nyakörv, rácsepegtethetõ (spot-on) készítmény. A Kiltix Magyarország legkedveltebb kullancsellenes nyakörve kutyáknak.
Kiltix® kullancs- és bolhairtó nyakörv kutyák részére A.U.V. Összetétel (hatóanyag) A nyakörv a különbözõ testméretû kutyák részére három méretben és két színben (sárga és barna) készül propoxurt és flumetrint tartalmaz Javallat: A készítmény kutyák kullancs-, valamint bolhafertõzésének megelõzésére és megszüntetésére alkalmas. A nyakörv a feltétel után 24 órával fejti ki hatását. A kullancsok és bolhák ellen folyamatos viselés során, 7 hónapon keresztül hatásos. A hatékonyság szintjét és idõtartamát befolyásolja a kutya szõrzetének állapota és hosszúsága, a kutya aktivitása, a fertõzöttség mértéke. Adagolás: A Kiltix nyakörvet folyamatosan kell hordani. Hatékony a pihenés idõszakában és futás alatt is . Egyedi esetekben elõfordulhat, hogy a nyakörv viselése alatt kullancs telepszik meg az állaton, mely azonban 3 napon belül lehullik anélkül, hogy vért szívott volna. Alkalmazási útmutató: Válasszuk ki a kutya testméretének megfelelõ nyakörvet, majd vegyük ki a védõcsomagolásból és a belsõ oldalon lévõ plasztik réteget távolítsuk el. A nyakörvet a felbontást követõen azonnal tegyük fel a kutyára. Lazán helyezzük fel az állat nyakára, és a nyakörv végét dugjuk át a bújtatón. Jó felhelyezésnél a nyak bõre és a nyakörv között kétujjnyi hely marad. Ellenjavallat: Beteg, vagy lábadozó állatokon ne alkalmazzuk. Nagyfelületû bõrsérülés esetén ne alkalmazzuk. Figyelmeztetés: A Kiltix nyakörv a halakra és a méhekre toxikus! Gyermekeket ne engedjünk játszani a nyakörvvel! A nyakörv viselése alatt más rövarölõ szerrel ne kezeljük a kutyát. A propoxur ellenszere az atropin-szulfát, a flumetrinnek nincs ellenszere. Törzskönyvi szám: 250/1999
Vissza az oldal tetejére
|
|